2. B

Třídní učitelka: Mgr. Jarmila Hozmanová

Kontakt: hozmanova@zssulice.cz

Vážení rodiče,

vítám Vás na webových stránkách třídy 2. B – najdete zde všechny důležité informace, které Vám budu potřebovat sdělit. Sledujte, prosím, tyto stránky pravidelně…

SUPERHRDINOVÉ Z 2.B

Rozvrh hodin platný od 7. 3. 2022

30. 6.Čtenářská soutěž – ,,Vzhůru ke čtenářským výšinám:-)“

Na konci školního roku jsem v naší třídě vyhlásila čtenářskou soutěž. A jak to dopadlo? První místo v kategorii dívek obsadily hned tři čtenářky – Agátka, Amálka, Barunka. Druhé místo obsadila Anežka, třetí byla Terezka T. V kategorii chlapců zvítězili Vojta a Sebík, druhé místo obsadili Tonda a Matěj S., a třetí byli Dany a Lukášek. Všichni pilní čtenáři si zasloužili diplom, pochvalu, sladkou odměnu a malou drobnost. Milí rodiče, myslím si, že prázdniny jsou přímo předurčeny k tomu, aby si děti něco pěkného přečetly. A tak se na Vás obracím s prosbou: pomozte svým dětem vybrat nějakou hezkou knížku, kterou si s chutí a rády přečtou:-)Přeji dětem hezké prázdniny s knížkou.

27. 6. – Sportovní den 2022

Na závěr školního roku jsme se zúčastnili každoročně pořádaného sportovního dne. Vyzkoušeli jsme si nejrůznější sportovní disciplíny a užili si krásný sluncem prozářený den.

17. 6. 2022výtvarné práce dětí – melounové úsměvy (barevná kresba)

Dnes se uskutečnilo naše poslední výtvarnické tvoření v tomto školním roce – kreslili jsme melounové úsměvy. Těším se zase na společné tvoření v příštím školním roce!

10. 6. 2022výtvarné práce dětí – oblíbené zvířátko (kresba tužkou)

Dnes jsme zkusili kreslit zvířátka.

5. 6. 2022ŠVP

Školu v přírodě ve školním roce 2021/22 jsme si skutečně užili. Především nám přálo počasí. Musím pochválit celou 2. B do jednoho, jsou to děti do nepohody. Byla radost zde s nimi strávit tento týden, a myslím, že všichni jsme si to moc a moc užili. Tahle škola v přírodě se nám opravdu hluboko zapíše do vzpomínek.

STŘÍPKY ZE ŠKOLY V PŘÍRODĚ:-)

Zdravíme ze Sobeňáku, máme se dobře, výborně nám tady vaří a kromě učení si užíváme spousty zábavy a legrace. Dnes nás čeká ještě bojovka a zítra už se těšíme domů na postýlky, maminky, tatínky, mazlíčky…..

Zdraví Vás děti i paní učitelky

30.5. ZDRAVÍME ZE SOBEŇÁKU- HLÁSÍME, ŽE JSME V POŘÁDKU DOJELI A UŽ SI PO OBĚDĚ UŽÍVÁME OKOLNÍ PŘÍRODY:-)

25. 5. 2022Tvorba dětí: Zdeněk Sýkora a náhoda

Vyzkoušeli jsme si výtvarně tvořit na počítači. Podobným způsobem tvořil malíř Zdeněk Sýkora, když tvořil obrazy z linií. Do počítače zadal počet čar na obraze, jejich délky, barvy, tloušťky. Počítač vše zpracoval a vydal zprávu o vzhledu obrazu. Pak Zdeněk Sýkora se svoji ženou nakreslili linie na plátno a vybarvili je. Každý obraz dostal místo názvu číslo. Tímto přístupem se tentokrát nechali inspirovat naši výtvarníci.

20. 5. 2022 výtvarné práce dětí – LODĚ

Těšíme se na léto, vodu, prázdniny a cestování. Ve výtvarné výchově jsme se seznámili se slavnými malíři (Monet, Zrzavý) a některými jejich obrazy lodí. Lodě pak děti samy nakreslily. Povedly se jim moc krásně:-)

6. 5. 2022

Přeji všem maminkám krásný nedělní svátek:-)

Při výtvarné výchově děti nakreslily portrét své milované maminky.

VELIKONOCE U NÁS DOMA

Milé děti, přeji vám krásné Velikonoce, buďte na sebe opatrní a užijte si sluníčko. Po prázdninách si přineste vyprané sportovní oblečení.

Moji výtvarníci, poznáte autory těchto obrazů?? V tomto případě jablko nepadlo daleko od stromu.

14. 4. 2022 Barevné dny

Tento týden se na naší škole nesl v duchu barev. Pro děti z druhé třídy to znamenalo ladit oblečení každý den do jiné barvy. Cílem bylo především rozptýlit se a vnést do našich dní trochu radosti. Slušely nám ale úplně všechny barvy. To ostatně můžete posoudit sami podle fotografií:-)

14. 4. 2022Návštěva knihovny – beseda o jaru

Před několika dny jsme navštívili Městskou knihovnu v Jílovém u Prahy. Přivítala nás usměvavá a milá paní knihovnice a seznámila nás s celkovým chodem a provozem knihovny. Prozradila dětem, jak jsou zde knihy řazeny a proč jsou barevně rozlišeny. Naučili jsme se orientovat mezi poličkami plnými knih. Zjistili jsme, že v knihovně se dá s knihou nebo časopisem příjemně relaxovat. Děkujeme paní knihovnici Iloně Strnadové za čas a péči, kterou nám všem věnovala. Těšíme se na další návštěvu.

13. 4. 2022ČSP – Naše slepičky

Trénujeme vystřihování, dekoraci a nalepování. Tento krásný námět jsem našla v mnoha podobách na Pinterestu, takhle se povedl našim druháčkům.

8. 4. 2022výtvarné práce dětí – Co se z vejce vylíhne?

Naším výtvarným záměrem bylo, vybavit si živočichy, která se rodí z vajec, pojmout dekor vejce figurativně nebo abstraktně prostřednictvím malby. Děti jmenovaly co nejvíce živočichů rodící se z vajec (kuřátka, ptáci, krokodýli, želvy, hadi, ještěři, ptakopysk, ježura, mouchy, housenky (motýli), žraloci, dinosauři… Zatímco slepičí vejce si můžeme kdykoliv prohlédnout, vidět vajíčka dalších živočichů je už horší. Buď jsou vajíčka pečlivě schovaná v přírodě, nebo živočichové kladoucí vejce u nás nežijí. Některá vejce (dinosauří) už ani spatřit nemůžeme, protože zvířata dávno vyhynula. Do vejce mohly děti ztvárnit konkrétního živočicha, který se z vejce vylíhne. Obrázky se jim moc povedly.

26. 3. 2022 výtvarné práce dětí – stopa v přírodě

Ahoj, milí výtvarníci,

jsem ráda, že jste někteří vyrazili ven a zkusili land art Andyho Goldsworthyho. Musím říct, že jste mě mile překvapili. Děkuji za krásné fotky vašeho tvoření v přírodě:-)

25. 3. 2022výtvarné práce dětí – Ve vodě, technika vosková rezerva, černý fix

Dnes jsme se při výtvarné výchově inspirovali obrazem umělce Davida Hockneyho, který se proslavil jako malíř vody, hlavně se zabýval světelnými efekty ve vodě. Děti zkoumaly, jak se vlní voda v bazénu, a jak pod vlnkami vypadá lidské tělo.

18. 3. 2022výtvarné práce dětí – ptačí přivolání jara, technika vosková rezerva

11. 3. 2022výtvarné práce dětí – pohádková postava

Při výtvarné výchově si děti namalovaly své oblíbené postavičky a hrdiny z pohádek, které se jim velice povedly.

8. 3. 2022výtvarné práce dětí – Pojďte s námi do divadla

Diváci se nám už scházejí před vchodem do divadla:-) Tentokrát jsme kreslili celou postavu z boku a zezadu. Děti měly za úkol nakreslit svého diváka, jak přichází k divadlu.

2. 3. 2022 Muzeum smyslů Praha

Muzeum vypadalo z venku nenápadně, jako prodejna suvenýrů. Naše děti byly nadšené z točícího tunelu a fakýrského lože, kde si samy mohly korigovat, kdy hřebíky vyjedou a kdy zajedou. Na muzeu bylo skvělé, že si děti samy mohly vše vyzkoušet, na vše si mohly sáhnout a každý jev, klam nebo iluze byla vysvětlena na cedulkách.

25. 2. 2022výtvarná výchova – Já a můj domácí mazlíček

V hodině výtvarné výchovy nakreslili žáci sebe a svého domácího mazlíčka. Obrazy malovali svou oblíbenou technikou:-)

18. 2. 2022výtvarná výchova – Co vysílala televize?

Naším výtvarným záměrem bylo vymyslet krátký děj, část z něj výtvarně zobrazit a obraz zasadit do vytvořené televize. Výtvarná technika – dokreslovaná koláž.

14. 1. 2022výtvarná výchova – Lišky v zimě

V dnešní hodině výtvarné výchovy jsme namalovali obrázek na téma liška v zimní krajině. Na obraz jsme použili temperové barvy.

11. 1. 2022Pracovní činnosti – Souboj na talíři:-)

Dnes nás čekala kuchařská práce. Děti modelovaly jídlo, smažily hranolky, hamburgery, volská oka a nugetky:-) Snaha byla veliká.

7. 1. 2022Výtvarné práce dětí – Zimní rukavice

Při výtvarné výchově jsme si něco pověděli o teplých a studených barvách a zkusili se v zimě zahřát teplými rukavicemi. Děti nakreslily svoje ruce v rukavicích. Na papír si obkreslily svoje ručičky, obtáhly všechny prstíčky, jako u prstových rukavic, nebo si prsty schovaly do palčáků. Vymyslely si nějaký zajímavý vzor na svoje rukavice a použily teplé barvy. A jaké to vlastně jsou? Jaká barva by je zahřála? Jaká je barva ohně, srdce, lásky? Červená, žlutá, oranžová, teplá je i žlutozelená nebo hnědá. Když měly rukavičky hotové, nechaly zasněžily pozadí, aby všude padaly vločky. Na vločky použily naopak studené barvy.

17. 12. 2021Výtvarné práce dětí – Ptáčci na krmítku

Tentokrát jsme se při VV tak trochu stali architekty a staviteli, abychom ptáčkům mohli postavit krmítko. A protože správný stavitel potřebuje stavební materiál, tak my jsme si připravili dřevo, abychom mohli postavit dřevěné krmítko. Sledovali jsme, jaké vzory jsou na dřevěných prknech. Tam, kde ze stromu rostly větve, jsou dřevěné suky, každé dřevo má trochu jinou kresbu. Děti si vzaly obyčejný papír, voskovku a nakreslily na něj dřevěné prkno, pěkně pečlivě zaznamenaly všechny suky, léta ve dřevě. Pak použily vodové barvy a domalovaly barvu dřeva a nechaly zaschnout. Než dřevo uschlo, nakreslily si na papír nějaké ptačí návštěvníky krmítka. Děti kreslily skutečné ptáčky nebo si nějaké vymyslely:-)

10. 12. 2021Výtvarné práce dětí – Malba podle popisu uměleckého díla

Dnes děti pracovaly podle popisu uměleckého díla. Záměrně jsem vybrala pouhý popis, který jsem našla na internetu, žádné citově zabarvené líčení.

https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/popisy/jan-zrzavy-pritelkyne-popis-obrazu.html#axzz7EeVQhWtM

Dětem se podařilo do obrazu zahrnout i určitou atmosféru. Ke konci hodiny jsem jim odtajnila, který obraz jsem popisovala – obraz Jana Zrzavého Přítelkyně.

3. 12. 2021 Výtvarné práce dětí – SPÁČI II.

Spánek a snění je častou inspirací pro umělce. My jsme se dneska zaměřili přímo na spící postavu. Když spíme, nemůžeme kontrolovat, jak se tváříme, jakou máme pozici, jak vypadáme. Pozorovali jsme spící postavu, inspirovali jsme se různými malíři (Lautrec – V posteli, 1892, Vuillard – Žena v posteli, 1991, Gauguin – Snění, 1892, Vincent van Gogh – Siesta, 1890, David Hockney – kresby), malovali a kreslili:-)

25. 11. 2021Výtvarné práce dětí – SPÁČI I.

Dnes jsme se při výtvarce trochu uložili k zimnímu spánku:-) Děti si vybraly zvířátko, které se ukládá ke spánku

a uložily ho do pelíšku pod zemí.

23. 11. 2021 Společný výlet s 1. A

V úterý 23. 11. jsme byli na výletě v Praze. Cílem výletu byla návštěva Pražského hradu. V areálu Pražského hradu jsme navštívili Lobkowiczký palác. Nakonec kroky celé naší výpravy směřovaly na hradní náměstí, kde se právě ve 12:00 hodin střídala hradní stráž.

19. 11. 2021

Milí rodiče, děkuji za Vaši účast na konzultačních schůzkách – velmi ráda jsem vás viděla.

Výtvarné práce dětí – za oknem

Dnes jsme se koukali z okna ven, co všechno zajímavého tam můžeme vidět:-)

12. 11. 2021

Výtvarné práce dětí – sv. Martin

Doufám, že si děti Martina užily…zpívali jsme, propojili jsme matematiku, ČJ, stříhali jsme, lepili, tvořili…

27. 10. 2021

Ráda bych Vám i dětem popřála hezké podzimní prázdniny a státní svátek. Budu se na děti opět moc těšit v pondělí 1. listopadu.

22. 10. 2021 Výtvarné práce dětí

Při výtvarné výchově jsme se učili, jak krok za krokem, nakreslit sýkorku. Obrázky se dětem moc povedly:-)

20. 10. 2021 Den stromů – učíme se venku

Dnes je Mezinárodní den stromů. Na počest tohoto dne jsme vyrazili ven k našemu dubu. V blízkosti školy měli žáci za úkol během 5 – 10 minut projít domluvený prostor a najít 5 – 10 odlišných listů, tak aby získali alespoň 5 druhů dřevin. Ve skupině si žáci listy rozdělili, každý list rozstřihli v polovině a nalepili na arch papíru. Každý dokreslil a vybarvil co nejpodobněji druhou polovinu listu (tu chybějící, ustřiženou). Z listů sestavili krásné obrázky a vyzkoušeli si, kolik dětí je potřeba na obejmutí stromu. U stromu jsme si pořídili společnou fotografii.

Dozvěděli jsme se také, že tento dub je starý přes 50 let. Vyprávěl nám o tom pán, který ho sám zasadil:-)

18. 10. 2021 Projekt ,,Mé tajemné zvíře

Nejdříve děti vytvořily své tajemné zvíře a k němu pak přidaly důležité informace – začínáme se slohem:-) Všichni druháčci to zvládli bravurně.

15. 10. 2021 Výtvarné práce dětí

Zvířátka v pohybu

14. 10. 2021 Fotka ze středeční výpravy na Vyšehrad…

10. 10. 2021 Výtvarné práce dětí

Podzimní kytice – příroda se na podzim vybarvuje do žlutých, rezavých a červených barev a dozrávají poslední plody, které se spolu s podzimními květinami mohou stát krásnou dekorací našich domovů. Takovou podzimní dekoraci do vázy si děti vyzkoušely při hodině výtvarné výchovy.

3. 10. 2021 Akce naší třídy

Milí rodiče, s časovým předstihem Vás chci informovat, že příští týden ve středu 13. 10. pojedeme společně s dětmi ze 3. A na výlet. Navštívíme Vyšehrad a zhlédneme divadelní představení Libuše.

V pondělí 18. října do školy přijede mobilní planetárium.

1.10. 2021 Výtvarné práce dětí

Podzim v lese – liška. Nejprve jsme si povídali o podzimním počasí, o změnách v přírodě. A liška – prostě proto, že je to logo naší školy.

Technika: bílou voskovkou děti nakreslily vítr, spirálky, pak navlhčily podklad a zapouštěly barvy podzimního počasí. Naučily se frotáž listů a nakreslit lišku. Nakonec vše vystřihly, nalepily a dotvořily rámeček z nastříhaných čajových sáčků.

24. 9. 2021 Výtvarné práce dětí

Kresba tužkou, otisk bublinkové fólie a nekonečné téma MŮJ KAMARÁD🙂

17. 9. 2021 Výtvarné práce dětí

Děti dnes nakreslily krásné obrázky své rodiny. Je vidět, jak držíte spolu, nádherné rodinky:-) Kreslily zpaměti, nebo pracovaly podle společné fotografie. Pro inspiraci jsme se podívali, jak rodinu namalovali známí malíři a jak rozdílné obrazy to jsou (královská rodina, kterou namaloval slavný španělský malíř Vélazquez, Henri Matisse, Karel Nepraš, Pablo Picasso, Zhang Xiaogang).

14. 9. 2021

Na začátek chci moje milé děti moc pochválit – jsou opravdu šikovné, hodně se snaží a krásně pracují:-)

V pondělí 27. září je na naší škole vyhlášeno ředitelské volno. Školní družina bude pro zájemce v tento den v provozu do 16:00 h. V úterý 28. září 2021 je státní svátek.

5. 9. 2021

Vážení rodiče,

první školní dny jsou úspěšně za námi a Vaše děti jsou druháci. Přeji Vám všem mnoho pozitivní energie a trpělivosti. Kontrolujte, prosím, denně všechny pracovní sešity a sledujte, jak ve škole pracovaly. Pokud uvidíte, že jim něco nešlo, doporučuji doma procvičovat.

V pondělí 6. 9. (a potom ještě 9. 9.) se budou děti opět testovat antigenními testy.

30. 8. 2021 Organizace prvního školního týdne

Ve středu 1. září se sejdeme v 8:00 ve třídě, děti nepotřebují přezůvky ani aktovku. Děti se budou testovat. Předpokládaný čas ukončení prvního školního dne je v 8:45 h. V tento den není v provozu školní družina.

Od 2. září již děti chodí do školy s aktovkou, pouzdrem, čipem do školní jídelny a přezůvkami. To už dostanou učebnice a pracovní sešity. Konec vyučování bude v 11:40. V provozu bude školní družina i jídelna.

V pátek 3. září bude vyučování podle pravidelného rozvrhu.

Přeji všem dětem pěkné prožití posledního prázdninového dne a šťastné vykročení do nového školního roku. Už se na vás všechny moc těším:-) Jaruška